Jakie macie skojarzenia z terakotą?

Jakie macie skojarzenia z terakotą?

  • Lata 90?
  • Podłoga ułożona w   " k a r o "   w urzędach administracji publicznej (taka nakrapiana, szarobrązowa)?
  • A może współczesne, wszechobecne  g r e s y?
Ceramika na podłodze nie musi jednak budzić negatywnych skojarzeń bądź - w najlepszym wypadku - stanowić niewidoczny, element we wnętrzu, którego główną zaletą jest "praktyczność". Na rynku dostępne są kafelki, które potrafią nadać charakter wnętrzu i stać się jego dominantą. 

Rodzi się wątpliwość, czy faktycznie chcemy zastosować taką dekorację, której nie zmienimy przez kilka kolejnych lat. Niezaprzeczalnie - wymiana kafelków jest bardziej pracochłonna i problematyczna niż wymiana poszewek na poduszki. Wychodząc jednak z założenia, że dobry design obroni się nawet przed zmieniającymi się modami wnętrzarskimi, można odważyć się na wybór jednego z prezentowanych rozwiązań w dzisiejszym poście! Tylko uwaga, przed zastosowaniem któregoś z nich, zalecamy skonsultować się ze specjalistą ;)Płytki wkroczyły na salony. O ile terakotowe podłogi są już nam znane od wielu lat, o tyle ściana wyłożona wzorzystymi kaflami jest zdecydowaną nowością ostatnich sezonów. Wzory, które mogą robić wrażenie "pstrokatych" zostały bardzo dobrze połączone z neutralnymi barwami kanapy, boazerii i podłogi. Nie bójmy się także dobierania do nich kolejnych mocnych akcentów! Jaskrawożółta, metalowa lampa słusznych rozmiarów bardzo dobrze uzupełnia tę przestrzeń. Taki akcent musi się znajdować odpowiednio blisko drugiej dominanty, aby z nią nie konkurował, lecz tworzył spójną całość.

Płytki w kuchni są niewątpliwie najpraktyczniejszym rozwiązaniem, o czym wie każdy, kto przyrządza posiłki samodzielnie i samodzielnie po nich sprząta. Od pewnego czasu, można dostać na rynku płytki w niecodziennych kształtach, których autorskie ułożenie nada naszej przestrzeni kuchennej indywidualnego charakteru. Geometryczne wzory mają jeszcze jedną zaletę - jeśli są odpowiednio kontrastowe potrafią odwrócić uwagę od bałaganu ;)
Charakterystyczny wzór na podłodze, który cechuje ta sama właściwość, może jednak - w pewnych przypadkach - obrócić się przeciwko nam. Zbyt drobny i zbyt kontrastowy w stosunku do rozmiaru wnętrza i postawionych w nim mebli stworzy wrażenie czegoś niedokończonego (jak na zdjęciu powyżej, w lewym dolnym rogu) . Na podłodze mamy płaszczyznę dekoracyjną, trochę ciężką, natomiast powyżej jest stosunkowo pusto, lecz też nie w takim stopniu, aby zbudować minimalistyczny, surowy klimat...
...bardzo dobrze zaaranżowane podłogi przedstawiono natomiast na zdjęciach powyżej. Pierwsze dwa, pokazują harmonijne dopełnienie charakteru podłogi poprzez dobór kolorów ścian, zastosowanie sztukaterii, dobór lamp. Co więcej, rozmiar wzorów na płytkach jest także adekwatny do rozmiaru wnętrza - ich piękno zostało idealnie wydobyte. Na ostatnim zdjęciu natomiast warto zwrócić uwagę na minimalizm i nowoczesność przestrzeni, przełamaną dodatkami i właśnie ceramiczną podłogą. Elementy te przywodzą na myśl dwa poprzednie stulecia. Dzięki kontrastom stylistycznym, wnętrze składające się z elementów, które same w sobie mogą wydawać się zimne, nabiera przytulnego charakteru.

0 komentarze